the howling dog farm

The Howling Dog Farm drivs av Jenny och Johnny, som har arbetat med hundar sedan början av 1990-talet. Johnny har kört turister sedan 1995 och tävlat framgångsrikt i flera långdistanstävlingar. Verksamheten har tidigare haft sin bas i Smedsta norr om Östersund, men efter flera snöfattiga vintrar har den flyttats till ett mer fjällnära område. Eftersom Johnny kommer från Vemdalen blev platsen ett naturligt val.

Alla turer körs med en guide per släde. Under färden berättar guiden om hundarna, hundkörningen och den omgivande naturen. Längs spåret letas djurspår i snön, och ibland går det att få syn på uggla, orre, tjäder eller kungsörn. Kikare finns med för den som vill spana efter djur, och med lite tur kan även ren eller älg visa sig under turen.

Området präglas av en historia med många fäbodvallar som en gång tillhörde byns gårdar. Några av dem finns fortfarande kvar. I området ligger också Köpmankölens naturreservat. Turen tar sig fram genom lågfjällsterräng och över vidsträckta våtmarker. Längs vägen syns träd klädda i skägglav och gamla, knotiga tallar som stått emot väder och vind i generationer.

THE HOWLING DOG FARM

The Howling Dog Farm består av ett 20-tal draghundar av rasen Alaskan Husky. En glad, vänlig och arbetsvillig slädhundsblandning som trivs bäst i arbete. Varje hund har sin egen personlighet och sitt unika sätt att vara.